MUSTAFA DAN MEKTUPLAR

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

MUSTAFA DAN MEKTUPLAR

Mesaj tarafından Recchie Bir 16/5/2008, 17:00

Mustafa dan ailesine mektupar ( Bölüm 2 )

Canım Anam, Biricik kızkardeşim Feride'm

Yine okuyamadığınız bir mektubum da olsa dahi sizleri selamlamaktan mesudum (Bakalım bu mektupları yazan arkadaşın çabaları sonuç verirse bir gün okuduğunuzu da görecez ...umut işte... ölme Kamuşum ölme ....). Cenab-ı Allah tan sıhhat ve afiyette olmanızı dilerim. Ben iyi sayılırım artık Dilaver kardeşimin evinde kalıyorum ( ilk başta biraz tuhaf geldi tabii o kadar zaman samanların üstünde ve hayvanlarla beraber kalınca insan bir tuhaf oluyor) artık banyo da alıyorum(gerçi bugüne kadar bu konularda ne yaptığım şüpheli,yalnız benim değil herkesin şüpheli neyse.....)malumunuz artık Ramiz Amca'larda kalamıyorum
Bizim müstakbel baldız ile hristyan bacanak ne yazık ki yakalandılar , yargılanmak için de buraya getirildiler Ah anacığım !görseniz gariplere ne kadar hakaretler ne kadar eziyet ettiler,burada insanların adeta gözü dönmüştü bırakasalar linç edeceklerdi garipleri ,pek elim hadiseler cereyan etti ,Ramiz Amcamı hırpaladılar ama tabii ben yine dayanamadım ve beni hıçkırık tuttu. Hatırlar mısınız ? anacığım ,küçükken de beni sık sık hıçkırık tutardı lakin siz şefkatli ellerinizle bana şekerli su içirirdiniz ,geçerdi lakin büyüdükçe işler değişti tabii
hıçkırığımın geçmesi için kahramanlık yapmam gerekiyor ,e heyecanlandıkça hıçkırık oluyor o vakit kara kalpağımı giymeden ,at'ıma binmeden de geçmiyor neyse Allahtan böyle oluyor.....
Canım Anacığım,Feride'm
Bizim baldıza ve Hristyan bacanağa mahkemede de pek çok fenalık ettiler anacığım,halbuki birbirlerini pek seviyorlar başka bir günahları yok ( Feridem aman sen dikkatli ol sakın Hristyan bir genc'e aşık olayım deme ele talkım vermek kolay...ama salkım ı ne yaparım bilinmez....) ama o mel'un Abdül şerefsizi mahkemede Dimitri ve adamları olacak o eşkiyaları zina için şahit gösterince hiddetime halim olamadım Dimitri yi 6 ıncı kez patakladım , tabi müstakbel gelininiz boş durmadı o da pataklamaya kalkınca ikimizi de kodese tıktılar. Bir yerde iyi de oldu kodeste bacanağa eşlik ettim, dertleştik biraz O' na adalete güvenmesi gerektiğini söyledim (Ben de güvensem mi acaba bu adalete ? gelip teslim mi olsam ?Ne dersiniz Ana cığım) tabii onlara pek ağır ceza verildi hiç suçları yok iken Zina ile suçlandılar Dilaver kardeşim onları savunmaya çalıştı ama nafile Ihlamurların altından gelmiş bir kadı vardı Nuh dedi de Peygamber demedi.... Ceza ları infaz edilirken ben (muhtemelen) hala kodesteydim yani bu sefer hıçkırık ,mıçkırık yok bir şey yapılacaksa da ben yapamıyorum , Vahide' m de kodestedir o da yapamıyor, eee o zaman ne oluyor..... herkes(senaryo ya göre) yaşaması gereken ne varsa yaşıyor acı da
olsa... ama herkes te biri birşey yapsın acı çekmesinler diye bekliyor ,hani beni hıçkırık tutsa da kahramanlık yapabilsem , bu sefer arkamdan dua bile edecekler ....

Canım Anam gözbebeğim Feridem

Öyle anlaşılıyor ki pek yakında Yunan ile harp başlayacak Allah milletimizi muzaffer kılsın,siz ki harbin acılarını en yakından yaşamış pek muhterm bir zat sınız anacığım.Rahmetli pederimin aziz hatırası hem sizin hem de bizlerin zihninde hala tazeliğini korumaktadır... lakin bu sizin de tahmin edeceğiniz gibi beni vatanımı savunmak ve bu hadsiz düşman a haddini bildirmek yolundan geri döndüremeyecektir, bu milletin evladı olarak millete borcumu ödeme vakti gelmiştir ,bu uğurda bana ne yüreğimdeki sevdam ne de sizlere karşı olan sorumluluğum mani olmaz,ben şehit oğluyum aksi bir hal rahmetli pederimin aziz ruhunu da rahatsız eder,incitir

Canım Anam, Güzel Feridem
Günü gelir de şehadet haberimi duyar iseniz lütfen metin olunuz ,üzülmeyiniz biliniz bu millet daha çok Mustafa lar ,İsmet'ler,Kazım'lar ve MEHMET ler yetiştirecektir bir ölürüz bin doğarız....,bir gün gelir bir başka MUSTAFA çıkar ,yalnız düşmanı değil milletimin makus talihini de yener .İşte o vakit biliniz ki ben de mutluyum ,önemli olan bizlerden sonra gelecek kuşakların bizleri tanımaları değil bizlerin onlar uğrunda yaptıklarımızı anlayabilmeleridir........

Bu günde Harbe giderken sizi mübarek ellerinizden,Feride mi gözlerinden hasret ve muhabbetle öper sizleri ,biricik sevdiğim Vahide'mi, Dilaver kardeşimi, Ramiz Amcayı ,Fatma yengeyi,Hatice yi ,Hasan ı,Cihan güzelim Zarife yi ve Aleks Bate mi,Kızçeleri mi ,küçük Maksim Hüseyin i,Meyrem ve kızancıkları ve İnecik ve Kamuş'u,Cezmi Komutanı kısaca herkesi Yüce rabbime emanet ederim ,Gidip dönebilmek ,dönüp bulabilmek umuduyla Allah'a Emanet olunuz

Hakkınızı helal ediniz.......
Evladınız Duygusal Tıbbiyeli Mustafa ,Namık,Karakalpaklı,( hıçkıran kahraman),vs,vs
Recchie
Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://trumeli.forumv.biz

Geri: MUSTAFA DAN MEKTUPLAR

Mesaj tarafından Recchie Bir 16/5/2008, 17:04

Mustafa ' dan ailesine mektuplar dizisi :bölüm 1

" Muhterem Valideciğim, Biricik kız kardeşim Feridem,
Bu size yazıpta sizin okuyamadığınız 186 cı mektubum. Bayağıdır size yazamıyordum zaten yazsam da okutamıyordum, bir de sağdan sola doğru yazmayı unuttuğum için Senaristim mektup sahnelerini çekmiyordu o yüzden ( Halbuki ben fransızca yazıyordum kimse anlamadı).Size Muzaffer kardeşim le mektup gönderdiğimden beri bir daha benden haber alamadınız biliyorum, bu konuda hayırsızlık ettiğimi zannetmeyiniz zira ben her ne kadar istesem de Senaristim bu kadar işinin arasında bu konuyla pek ilgilenemiyor oysa ki artık Cezmi komutan peşimde değil,Manastır a da rahatlıkla gidip gelebiliyorum orada çok sevdiğim Ahmet ekrem Ağabeyim de var , Postane de var telgraf ta var ama ben size bir türlü haber ulaştıramıyorum zannetmeyiniz ki sizleri özlemediğimden anlattığım sebepler yüzündendir bana sitem etmeyiniz. Very Happy

Valideciğim, Feridem Sizlere en son 15 ci bölümde mektup yazabildiğimde Aşık olduğumu anlatmıştım.Evet Anne ben aşık oldum gerçi aşık olduğum kızın yemyeşil gözleri vardı ama keçi gibi de inadı vardı o yüzden biz bir 8 bölüm daha hırlaştık neyse ki netice de onun inadını kırmayı başardım Zaten benin başaramadığım pek az şey vardır bilirsiniz. Beni böyle bir nevi süper kahraman olarak yetiştirdiğiniz için size ve rahmetli babacığıma ne kadar müteşekkir olduğumu kelimelerle ifade edemem. Her ne kadar bu durumu hazmedemeyen kişiler olsa da evvel Allah'ın izni sonra sizlerin duaları ve senaristimin katkıları ile onların da hakkından gelirim

Valideciğim,
nihayet sevdiğim kızı ikna ederek evliliğe razı ettim, tabii bu arada Ahmet Ekrem ağabeyimin bana çıkardığı kimlik in çok büyük faydası oldu adeta yeniden doğdum
Evlenmek istediğimizi Ramiz Amca'ya söyledik ama önce bana çok kızdı neyse Allahtan Fatma yenge imdadımıza yetişti Ben hem sevdiğimden hem de döşeksiz ahırımdan oldum şimdi nerede kalırım ? diye düşünürken Fatma yenge hadise yi bir anda çözdü .Allah ondan razı olsun . Gerçi Ramiz Amca benim için bana döşek verdiğini söyledi ben 7 aydır döşek yüzü görmedim ama olsun ... canı sağolsun yoktur onun bir kabahati .Ben sizden bi- haber evlenmeye kalkışırken ve tam Dilaver kardeşimle Vahide mi istemeye giderken bizim müstakbel küçük baldızın kaçacağı tuttu ,tam da gününü buldu !! kaçacağına bana söyleseydi ben yine hallederdim, bugüne kadar onların bütün işlerini hallettim zaten ben herşeyi hallediyorum ( daha az evvel Dimitri denen eşkiya bozuntusunun ağzını burnunu dağıttım 5 ci kez)ama işte müstakbel bacanak Hristiyan olduğundan işler biraz karışık
bakalım nasıl halledeceğiz (ama merak etmeyiniz ben yine bir yolunu bulurum)

Valideciğim, Gözbebeğim Feridem
Bu ara ben hep kendimden bahsettim ama sizden haberim yok ama zannetmeyiniz sizi merak etmiyorum ama etsem de gösteremiyorum ( Senaryo öyle) 7.bölümden beri ilk defa Anam ve kızkardeşim lafı ağzımdan çıktıysa da aklım hep sizde. Bilmiyorum ne yer ne içersiniz ama ben bir şekil geçiniyorum işte İT li kardeşlerim sağolsun . Kadın başınıza bu kadar zaman umarım idare edebildiniz umarım Muzaffer kardeşim sizle ilgileniyordur.Dilaver kardeşim benimle ilgileniyor ben de Dilaver kardeşim le ilgileniyorum

Valideciğim
Bir gün sizlere kavuşabilmek mubarek yüzünüzü görebilmek ,Feride min gözlerinden öpebilmek ,şimdilik müstakbel(eğer savaşmaktan, onun bunun peşinde koşturmaktan ,hasta iyileştirmekten, fırsat olursa resmen de olacak inşallah) gelininizi getirmek elinizi öpmek,ayrıca müstakbel dünürlerinizi ve muhtemelen aile nin diğer fertlerini de sağ salim tanıştırabilmek dileğiyle hasret ve muhabbetle selamlarım Allaha ve Senaristime enanet olunuz

Evladınız
Tıbbiyeli Mustafa ,Namık,Karakalpaklı,Hayalet,Gazeteci, vb,vb
Recchie
Admin
Admin

Kullanıcı profilini gör http://trumeli.forumv.biz

Mustafa Günlük 1. Kısım

Mesaj tarafından Emre Cetin Bir 16/5/2008, 17:05

Merhaba Günlük

Bugün cephedeki 2. haftamız da bitti. Yemeklerimiz iyi Allah'a şükür. Ama cephane az işte, bu gidişle atacak mermimiz kalmayacak kefereye. Zaten bu deli Arnavut'a uyduk fırçayı yedik kumandandan. Burası oyun bahçesi mi diye bir güzel ağzımızın payını verdi. O kaa dedim yardım bir palikaryanın kafasını kumandanım diye ama nafile. Cephe gerisine attı bizi. Gerçi yaralılara baktım, iyi oldu ama neyse ki cezamız bitti. Ben yapamam öyle arkada filan, önlerde olmam lazım benim. Kahraman bünyeme ters bu hareketler.

Herkes burnumda tütüyor. Pürsışan'a nasıl da bağlanmışım, nasıl özlemişim. Vahidem ile de evlenemedik zaten. Ama vatan sevgisi ne yapalım, geçiyor herşeyin önüne işte. Yolladığım mektup ulaştı mı acaba? Hayır geçen bir mektup yolladım da ona, hiç düşünemedim nasıl okuyacak bu kız bunu diye? Eyvah eyvah, inşallah Ramiz Amca duymamıştır yazdıklarımı. Nasıl düşünemedik? Harp akıl mı bıraktı adamda. Bizim Dilaver okur inşallah mektubu Vahide'ye, Hasan filan okursa yandık. Zarife'nin mektup işine döner o iş.

Bu Ahmet Abi'den de şüphelenmeye başladım. Günlük yazarken sürekli beni kesiyor. Vahide yazarken direk odaklanıyor deftere. Cezmi Kumandan doğru söylemiş galiba, bunun da gözü var Vahide'de. Hayır İstanbul'da filan bu bu kaa çapkın değildi bu. Bula bula benim sevdiğim kızı mı buldu? Abimdir tamam ama Vahide'yi yar etmem kimseye. Bak yine bakıyor, neyse, alttan alalım, ne de olsa kumandanım şimdi. Papaz olmayalım boş yere.

Cezmi Kumandan'ın mektubunu aldım ya pek sevindim. Abdül cepheye geliyormuş. Var ya bir düşsün buraya, bir düşsün biliyorum ben ona yapacağımı. Sadece Ahmet Abi'ye Vahide'ye yaptıklarını anlatsam kafi. O bile icabına bakar, ama daha hesabımız bitmedi o ciğersizle. Yalnız Cezmi komutan çok sitemkar konuşmuş, bundan sonra bana çalışacaksınız filan. Adama fena bağlandık iyi mi, herşeyimizi biliyor artık. Ne derse yapacaz bundan sonra. Değişti tamam ama korkmuyorda değilim yani. Yok yok yapmaz Cezmi Abim bunu bana, zaten yaparsa yandık. Geçmişte rüşvet filan almış, para filan mı isteyecek acaba? Yok be Mustafa, getirme aklına böyle şeyler, kankan oldu artık o. Daha birlikte neler yapacaksınız onunla, harp zamanı güzel şeyler düşün, karartma içini.

Bizim bu Arnavut da bir alem. Dedikleri kadar var inadı. Geçen bir türkü söylüyordu, "Bülbüller Ötüyor" türkünün adı. "Seher Vakti" yerine "Kuşluk Vakti" dedi. Ben de müdahale ettim tabii abi şaşırdın yanlış oldu diye. Anam anam sen misin yanlış söyledin diyen, dönmüyor inadından benim söyledğim doğru diyor. 2 gün konuşmadı benle, kızdı bana. Sonra yine ben alttan aldım, abi yanılmışım ben dedim de barıştık. Yoksa konuşacağı yoktu. Ama asker arkadaşı bir başka imiş, çok bağlandım bu Mehmet'e. Allah göstermesin şehit olursa çok üzüleceğim. Herşeyi paylaşıyoruz burada, her an ölüm ile burun burunayız. Cidden farklı imiş asker arkadaşı, inadı tuttu mu tutuyor ama çok seviyorum bu Arnavut'u. Bir tek şu yanındaki arkadaşı biraz ters. Nasıl tembihlemişler ise İttihat ve Terakki lafını duyunca delleniyor. İyi ki benim yüzüğü vermişim Vahide'ye, yoksa anlardı bu benim durumu. Vahide de kolye yapmış yüzükten, canım benim seveyi beni. Ara sıra konuşuyoruz işte açık etmemek için kendimi zor tutuyorum valla, bir gün anlayacak herşeyi, sonra şehit olamadan hain yaftasıyla gidecez ahirete. Cezmi Kumandan doğru söylüyor, çok açık ettik kendimizi, bu aralar biraz frene basmamız lazım.

Neyse günlük, bugünlük bu kaa olsun. Sesler gelmeye başladı, kefere hücuma mı kalktı ne. Ben gideyim şu birliklerin yanına. Ahmet Abi bizi çavuş yaptı, artık sadece kendimi düşünemem, düşünmem gereken bir de takımım var. Anladım ki bu askerlik bireysel mücadele ile olmuyormuş, hep birlikte ortak hareket etmemiz lazım, yoksa yürümüyor bu işler. Hadi ben kaçayım artık, zaten biri bana sesleniyor.

Tekrar yazarım sana günlük. Hadi kal sağlıcakla.

Mustafa

En son Emre Cetin tarafından 16/5/2008, 18:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Süper Moderatör

Kullanıcı profilini gör

Mustafa Günlük 2. Kısım

Mesaj tarafından Emre Cetin Bir 16/5/2008, 17:06

Merhaba Günlük

Yeni yeni kendime geliyorum. Meğer 10 gündür komadaymışım. Şimdi hatırlıyorum herşeyi, ama hatırlamak istemiyorum aslında. Asker arkadaşım, can yoldaşım deli Arnavutum şehit oldu, hem de kollarımda can verdi. Kefere kurşunu aldı götürdü onu, mekanı cennet olsun. Asker arkadaşı acısını da tatmak varmış bu dünyada. Bütün sevdiklerim şehit oluyor, babam şehit olduğunda da böyle hissetmiştim. Bir taraftan üzülüyorum bir taraftan gurur duyuyorum. Nasıl demiştin Arnavutum, "Gider bir Mehmet gelir bir Mehmet". Rahat uyu, mübarek kanının suladığı bu vatan toprağını savunmak her Osmanlının yaptığı gibi boynumuzun borcudur. Son asırda kan ve gözyaşından başka bir şey görmediğimiz bu Rumeli toprakları demek sana da mezar olacaktı Mehmetim. O anı ömrüm boyunca unutmayacağım, kucağımda can veren seni hiçbir zaman unutmayacağım Arnavut. Savaşı kazanmışız, muzaffer olmuşuz ama senin gibi aziz şehitler sayesinde muzaffer olduk Mehmetim. Senin gibi vatanı için ölmeye hazır Osmanlılar gördükçe bir kez daha inanıyorum ki bu millet bu esaretten kurtulacak. Bu cesur yürekler var oldukça üstümüzde alsancak dalgalanacak, mabedimize namahrem eli değmeyecek. Sana bir dörtlük ile veda ederim, Allah mekanını cennet eylesin.

Düşman mermileri saplanır iken senin o çelik gibi göğsüne
Geldi o an aklıma, nasıl da yürümüştük seninle düşman üstüne
Bu toprağa akıttığın mübarek kanın sonsuza kadar burada dursun
Sen asıl hakkını helal et, benim varsa gani gani helal olsun

Yalnız ikide bir bana İsmail Çavuş diyor bunlar, onu tam çözemedim. Dedim benim adım Mustafa Namık diye ama beni deli mi sandılar ne, yahu kime doktorluk taslıyorsunuz? İyiyim ben, hafıza yerinde. Benimle uğraşacaklarına şu biçareler ile uğraşsalar daha iyi olacak. Bir de İsmail adım eksik kalsın valla. Zaten bazen ben de karıştırıyorum kim olduğumu. Burda da yat yat paslandık, vücut hamlaştı, olmaz böyle. Bir an önce tekrar kahramanlıklara geri dönmem lazım. Her Türk doğuştan kahramandır, benim ne eksiğim var ki diğerlerinden. Vahidem de vatanı için gidecekti benim gibi savaşa ama almadılar. Dedim o kaa almazlar diye ama dinlemedi beni. Şaka bir yana burada gördüklerimden sonra kendime kahraman desem mi diyorum, zira burada herkes kahraman. Herkesin kendi yöresinde bir hikayesi var, hepsi neler ile mücadele etmiş. Bizim Karakalpaklı'yı ben birşey sanardım, meğer Karakalpaklı burada standardların da altındaymış. Biz de birşey sandık kendimizi halbuki bu milletin ne kahramanları var imiş.

Bu Bihter Hemşireyi de çok sevdim, tabii o manada değil. Herkesle ilgileniyor, bana da çok sıcak davranıyor. Gerçi bu aşırı sıcaklık pek hoşuma gitmedi ama neyse. Sanki bu da kesik gibi bana. Yav bütün kızlar da bana aşık olmak zorunda mı? Mari, Vahidem, Nevreste, şimdi de Bihter. Tamam Üsküdar'da da çapkındık, Doğancılar'a her çıktığımda bütün kızlar gözlerini benden alamazdı biliyorum ama artık başım bağlı. Hem Bihter Hemşire'yi de galiba anasından babasından biri istemiş, öyle bir haber geldi. Bihter Hemşire de o günden beri daha bir farklı. İsteyen İstanbul'danmış galiba. Ne diyelim Allah mesut etsin. Gerçi çocuğun başında bir dert varmış valla ne mi dediler me mi dediler birşey dediler ama tam da kestiremedim şimdi. Neyse evlensin Bihter Hemşire ile de mutlu mesut olsun. Ben de Vahideme kavuşayım birden. Dönecem evlenecem Vahidem ile. O da iyi mi acaba? Merakta kalmıştır kız, şurdan bir an önce çıksam dönsem eve iyi olacak. Anamı ve kızkardeşimi de çok özledim. Ne vakit oldu görmeyim hiçbirini. Şu kimlik işi yüzünden koptuk gerçek ailemizden, nasıl düzelecek bu durum bilmiyorum valla.

Bak Cezmi'nin mektubu geldi aklıma. Ahmet Abi Pürsıçan'a gitmiş, benim ahırda bilem yatmış. Eyvah eyvah, bugün benim ahırda yatan yarın benim Vahide'ye de göz koyar. Ah be Ahmet Abi, zamanında dedim sana şu Nevreste'yi çatalım sana diye kabul etmedin. Etseydin şimdi ben de merakta kalmayacaktım. Yok ya, Ahmet Abim yapmaz öyle bir şey. Gerçi cephede filan bakışlarını hiç beğenmemiştim ama neyse artık. Getirme aklına kötü şeyler Mustafa. Bak anan ile kardeşine mektup yazdırdın ne güzel, Vahide'ye de yazdırınca söylersin işte herşeyi. Muzaffer de inşallah ulaştırır mektubu aileme, açığa filan düşmeyiz inşallah. O da ne? Mazhar Paşa değil mi o? Yanında da o mendebur, yediği kötek yetmedi galiba, tövbe tövbe. Gördü beni, hadi bakalım cümbüş başlıyor. Valla da geliyor billa de geliyor. Bu niye bu kadar şaşırdı beni gördüğüne? Ne yapıyor bu be? Anam anam, mektubu aldı, versene be mektubu. Şimdi yandık işte. Deşifre olmamız an meslelesi. Ulan Abdül, şurdan bir kalkayım eksik kalan 25 sopayı da atacam sana, çoktan hakettin. Muzaffer'i filan biliyor mu acaba? Tam Vahideme kavuşacak iken şu olana bak. Bihter Hemşire yetiş, yoksa bize Padişahım çok yaşa demek düşecek.

Günlük burda keselim. Diğer sayıyı yazabilir miyim bilmem. Abdülhamit'e doğru gidiyoruz gibi. İstanbul'u özledim ama böyle dönmeyi kastetmemiştim. Savaş sonrası belki affeder Abdülhamit beni. Dur bakalım Mustafa, bu Abdül de hemen çakacak mı herşeyi? Panik yapma, nerden bilsim bu Muzaffer'i? Off, bir sen eksiktin Abdül, ne diyeyim.

Haydi bakalım, görelim felek ne örer başımıza.

Mustafa
Emre Cetin
Süper Moderatör
Süper Moderatör

Kullanıcı profilini gör

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics